مدیریت انواع لامپ

امروزه استفاده از لامپ های فلئورسنت کم مصرف به جای لامپ های رشته ای برای تولید روشنایی به دلیل کاهش مصرف انرژی بسیار متداول شده است. بخار جیوه موجود در این لامپ ها به راحتی پس از شکسته شدن در هوا منتشر می شوند. دستگاه مورد استفاده توسط شرکت PAS قادر به امحاء اصولی مقادیر بالای انواع لامپ فلئورسنت با رعایت نکات ایمنی و استانداردهای سلامت، ایمنی و محیط زیست، می باشد.

پس از معرفی لامپ های فلئورسنت (کم مصرف) به عنوان جایگزینی برای لامپ های رشته ای و کاهش مصرف انرژی در آنها به میزان (بین 20 تا 30 درصد کاهش برق مصرفی نسبت به لامپ های رشته ای)، استفاده گسترده در تمام بخش ها بدون آگاهی از مضرات آن ها واقع شد. در این خصوص نیز هیچ گونه آموزشی به عموم جامعه صورت نپذیرفت و مکانیزم موجود و نیز خطرات بالقوه این لامپ ها برای استفاده کنندگان به طور قابل قبولی تشریح نشد. بخار جیوه موجود در این لامپ ها به راحتی پس از شکسته شدن در هوا منتشر شده و به عنوان یک ماده نوروتوکسین از طریق ریه ها جذب و به سیستم عصبی بدن آسیب می­ رساند. از متداول ترین اثرات تنفس بخارات جیوه می توان به اختلال حواس، عدم تعادل، بروز میگرن و التهاب شدید پوستی در افرادی که دارای آلرژی هستند، اشاره نمود. PAS با رعایت نکات ایمنی و استانداردهای سلامت، ایمنی و محیط زیست قادر به بازیافت و امحاء مقادیر قابل توجهی از انواع لامپ های فلئورسنت در سر تا سر کشور خواهد بود. امید است با بهبود نگرش جامعه و پذیرش اثرات سوء این لامپ ها بتوان کلیه لامپ های کم مصرف غیر قابل استفاده را از سطح جامعه حذف کرد و در سایت دفع پسماند بصورت اصولی امحاء نمود. البته برای کاهش خطرات حمل نقل این لامپ ها نیز مخازن و جعبه هایی طراحی  شده است که به بهترین نحو ممکن این مواد را به سایت دفع پسماند منتقل می نماید. با در نظر گرفتن خلاصه ای از اثرات سوء ناشی از انواع لامپ های فلئورسنت، ما در PAS آمادگی داریم تا بطور گسترده به مدیریت این نوع از پسماندها بپردازیم.

ضرورت استفاده از خدمات PAS برای امحای لامپ های فلئورسنت:

+  این لوازم حاوی عنصر سرطان زا و سمی جیوه است و جزء دسته پسماندهای خطرناک به شمار می آید و آسیب های جدی به انسان وارد می کند.

برنامه مدون و سازمان یافته ای جهت جمع‌آوري و دفع لامپ كم‌مصرف اجرایی نشده است و در برخی واحدها صنعتی و حتی عمده منازل همراه پسماند عادی جمع آوری می گردد.

+ با دفن معمولی لامپ های کم مصرف در لندفیل های شهری، جيوه موجود در آنها ابتدا خاك را آلوده كرده، سپس از طريق شيرابه به آب‌هاي زيرزميني منتقل و وارد چرخه حيات مي‌شود و با مصرف آب يا گياه محیط زیست را آلوده می کند و سپس بر محیط انسانی نیز اثر می گذارد.